בין דיוואלי וחנוכה

חג האורות, נשמע מוכר? 

הדיוואלי הוא פסטיבל האורות ההינדי, שנמשך בדרך כלל חמישה ימים, השנה הוא התחיל ב – 14/12, ממש שבוע לפני חנוכה, חג האורות היהודי.
נראה שקיימים חוטים רבים המקשרים בין שני החגים האלו, ומעניין שדווקא בתקופה זו מצאו דתות רבות מסביב לעולם את הצורך בחג שמקדש את האור.  

 הדיוואלי, ששמו הגיע מסנסקריט ופירושו "סדרת אורות", הוא אחד החגים הפופולריים ביותר של ההינדואיזם, הוא מסמל את "ניצחון האור על החושך, הטוב על הרע והידע על פני הבורות".
דומה מאוד לסמליות של חנוכה, ניצחון האור, טובים מול רעים מעטים מול רבים.  

מסורת עיקרית ומרכזית בדיוואלי, עוסקת בהדלקת הדיאיות, שהן מנורות מסורתיות עשויות חרס או ברזל מלאות בשמן ובקצהן פתילה, הבתים מעוטרים בדיאיות קטנות המוצבות בכניסות ובחלונות. בהינדואיזם מוזכרות הדיאיות כמסמלות חלקים מהשמש ומתארות את המנורות כמפיצות אור ואנרגיה קוסמית לכל החיים באשר הם.

הדיאיות מזכירות מאוד את מצוות החג העיקרית בחנוכה, הדלקת החנוכייה, העשויה מחומרים דומים ושגם אותה מציבים בפתחי הבית.

 
image alt

חגיגות הדיוואלי

image alt
אך מכאן נפרדים החוטים המקשרים, הדיוואלי מוזכר כבר בטקסטים המוקדמים של סנסקריט.
מציין את היום הראשון של החג בניקוי בתיהם עיצוב קישוטים על הרצפה, כמו רנגולי.
את היום השלישי יום לקשמי פוג'ה, היום המרכזי בחג, שנגמר בלילה החשוך ביותר של החודש.
בהינדואיזם לכל יום ישנה סמליות וחיבור מסוים שיש להקדיש לו זמן, לדוגמא יום לקשמי פוג'ה הוא יום המוקדש ליחסים בין בני זוג, והיום האחרון דווקא מוקדש ליחסים בין אחים וכו.
 
ישנם מסורות וסיפורים רבים מאחורי הדיוואלי, מסורת אחת קושרת את החג לאגדות ברמאיאנה, שם דיוואלי הוא היום בו נוצח מלך השדים, לפי מסורת פופולרית אחרת, וישנו כגלגולו של קרישנה הרג את השד נרקאסורה, שהיה מלך רשע, ושחרר 16,000 נערות שנשבו על ידי אותו מלך, ישנם עוד אגדות רבות אך בכולן מוטיבים חוזרים, ניצחון הטוב על הרע.

העולם תמיד צריך עוד אור! הצטרפו לחגיגות.

על מנהגי הרנגולי בחג תוכלו לקרוא כאן>> רנגולי.
x

#{title}

#{text}

#{price}