מלאכת טאי דאי עתיקה מרג'סטאן בהנדני

בהנדאני
המילה, בהנדאני, מזכירה לי בנדנה, ותכלס אם חושבים על זה, יש דמיון בין שתי פיסות הבד עם הנקודות. מלאכת הבהנדאני, היא מסוג המלאכות העתיקות, שאני ממש מייחלת לשימורןבתקווה שלא יעלמו מן העולם.


בהנדאני זו היא בעצם טכניקה מחוכמת של טאי דאי עתיקה, שיוצרת צורות והדפסים על בד, במקבצים שונים. הדפוסים שמתקבלים, והצבעים שבשימוש, הם שפה, ומעידים מאיפה באו, מאיזה חלק של הודו. 
כפי שהשם מרמז, הטכניקה של צבע (טאי) וקשירה (דאי) כרוכה בשני שלבים - קשירת קטעים בבד (משי או כותנה) ולאחר מכן צביעה, על ידי הכנסת הבד למכלי צבע.

שיטה זו נפוצה בעיקר במדינות רג'סטאן וגוג'אראט, משם מייצאים לשאר חלקי הודו, המיוחד הוא שלכל אזור בתוך המדינה ישנו מאפיין המייחד אותו – דרך הסמלים והצבעוניות ניתן להבחין מהיכן הוא הגיע.


המילה בנדאני מגיעה מהמילה ההינדית "בנדאן" שפירושה קשירה. הקשירה, הליך הנקרא גם סיוו בנדאוו דורש מיומנות ודיוק רב, מזכיר מאוד את מלאכת התפירה. חוטים דקים הנתפרים על הבד בתפר רופף שחוזרים על עצמם לאורך כל הבד. הקשרים הללו מחושבים היטב, לאחר הצביעה, נפרמים החוטים שנתפרו ונקשרו ומתגלים הדפסים יפיפים של פרחים, נקודות, ריבועים, גלים ורצועות.
חצאית בהנדאני, צילום והפקה תהילה אורהצבעים העיקריים המשמשים בדהאני הם צהוב, אדום, ירוק ושחור, הצבעים מסמלים דברים שונים – אדום- כסמל לנישואים. זעפרן- צבע המסמל על יוגי אשר ויתר על העולם. צהוב, אשר מייצג את האביב. שחור- המשמש לאבל וכו. צבעים אלו נלקחים מהטבע, אין שימוש בכימיקלים או עזרים שאינם טבעיים במלאכת הבדהאני.

בקולקציה האחרונה שלי "נגיעות 2017" השתמשתי בבדי סארי שעשויים בטכניקת הבדנדהני, שפתחתי אותם עיגול עיגול, והחצאית על שם הטכניקה השתתפה בהפקת אופנה המהממת של נגיעות סתו. 
לכל הקולקציה>>


צילום, סיפור והפקה: תהילה אור שלו
דוגמנית: נועה חדדחזרה לבלוג>> 
 

 

x

#{title}

#{text}

#{price}