סיפורה של אמנות הרנגולי

אמנות מתכלה המסמלת ברכה
image alt

קולאם או רנגולי

image alt


רנגולי היא סוג של אמנות שנוצרה בהודו. מנדלות ודגמים סבוכים מצויירים על הרצפה, בפתח הבית או החנות.
החומרים שמשתמשים בהם לצייר את הרנגולי, הם קמח יבש, אורז צבוע, חול צבעוני, או עלי פרחים.
לרוב המשוטט בהודו בחגים כמו הדיוואלי, או חגיגות השנה החדשה, יראה שפע של רנגולי מעטרים את הרחובות.
השימוש בחומרים מתכלים מסתנכרן עם הזמניות של האמנות הזו, כחלק מפרקטיס רוחני, מדיטטיבי, בה היצירה נעלמת, לאחר יצירתה, והיוצר מתרגל אי הצמדות ליצירה שלו.

הרנגולי מצוייר בפתח הבית, כברכה, או למזל, והעיצובים משתנים בכל אזור בהודו, ומשקפים את המסורת המקומית. לרוב הנשים מציירות את הרנגולי. והעיצובים עוברים מדור אחד למשנהו, ומשמרים את המסורת היפה הזו.

העיצובים יכולים לכלול צורות גיאומטריות, מנדלות, מוטיבים מהטבע, אלים, אבל הם יכולים להיות גם עיצובים מאוד מורכבים, אשר נוצרים משיתוף פעולה בין כמה אנשים ביצירה.

הנשים קמות בבוקר המוקדם, מנקות את פתח הבית, ומכינות את האזור עליו תציירנה, ומקשות אותו בעזרת גללי פרות, מדוללים במים. הדבר מקשה את החול, ומכין אותו כשטח לציור.

ומשתמשות בחומרים שנמצאים בכל בית, וככה מאפשרות לכל משפחה לשמר את המסורת ללא קשר ליכולותיה הכלכליות. וכך המסורת הופכת לעממית ונגישה.

ולכל אלה שיכולותיהן הגרפיות לא שפרו עליהן, המציאו את השבלונה של הרנגולי. נתקלתי בהן לראשונה בפסטיבל השיווראטרי בקרנטקה, ועקב ההתלהבות הגדולה שנרשמה הבאתי כאלה. בארץ הן משמשות ליצירה, לקישוט עוגות, לשעת משחק עם ילדים ועוד. :)

בתגובה הראשונה מחכה לכם וידאו הדגמה.

וכאן תוכלו להזמין את השבלונות >> http://bit.ly/2rmbz8Z
x

#{title}

#{text}

#{price}