אום  OM / AUM 

האום נחשב למנטרה החשובה ביותר ולסמל הגרפי החשוב ביותר בהינדואיזם, אשר פותח כל פרק בכתבי הוודה המקודשים. האום בעל חשיבות גם עבור יתר הדתות שהתפתחו בהודו כמו הבודהיזם, הג'איינים והסיקהיזם.
 
עבור ההינדואים האום מייצג בתוכו את המקור הראשוני המשותף לבריאה כולה, את אותה ויברציה מקורית או פעימה ראשונית של היקום, אשר ממשיכה להדהד באופן נצחי, שממנה הכול נובע ואליה הכול ישוב ויתמזג בבוא העת.
 
ויברציית האום כוללת 4 חלקים.
שלושת הצלילים: ה- AA ה- UU וה  MM, והחלק הרביעי והחשוב ביותר הוא הדממה שמשתררת אחרי והיא חלק בלתי נפרד מהמכלול, שמייצגת את האחדות ואת הנשגב .
 
ישנן מספר גרסאות שונות לציור הסמל הגרפי של האום, אך בדרך כלל כולן יכללו 3 חצאי מעגלים מחוברים ביניהם ומזכירים אולי את המספר 30, ומעליהם חצי סהר ונקודה שנקראת 'בינדו' (זרע).
 
האום מסמל בין היתר גם את שלושת מצבי התודעה שלנו: הערות, החלימה והשינה ללא חלומות. וה'בינדו', שהיא הנקודה שמעבר לסהר מסמלת את מצב התודעה הטרנסנדנטלי שמכונה 'טוריה' ואליו ההודים שואפים להגיע דרך מדיטציה.

בשביל להגיע לאותו מצב נשגב ונכסף, צריך להתעלות מעל מצבי התודעה הרגילים ולעשות מעין 'קפיצה קוונטית' מעבר לחצי הסהר, אשר מסמל את צעיף אשליית ה'מאיה' שיוצרת את עולם התופעות שנחוות כנפרדות מהמקור הקוסמי.
 
אום

A U M

ציור קיר של סמל האום. צילום רוני ג'ורופי


מי מכם שהתנסה בהמהום של אום ברצף אולי חווה בעצמו את הרוגע והרטט המיוחד של הצליל. 


גם הקשבה פאסיבית לצליל האום נחשבת כבעלת סגולות רבות. 

מוזמנים להאזין לצ'נטינג מרומם ומרגיע של אום בקישור זה: 

 
לפי גרסה נוספת הסמל של האום מייצג את שלושת הזמנים: עבר, הווה ועתיד ונקודת ה'בינדו' שמעבר לסהר מייצגת את הנצח שכולל בתוכו את כולם.  ולפי אחרת הסמל מייצג את שלושת האלים הראשיים בהינדואיזם (ה'טרימורטי') – ברהמה הבורא, וישנו המשמר ושיווה ההורס והמשחרר. זרע ה'בינדו' במקרה זה מייצג את האחדות של שלושתם.
 
לפי השיוואיסטים, אלו שרואים בשיווה את האל הראשי והנשגב ביותר, שיווה לא נחשב רק כאל ההורס (והמשחרר), אלא גם לאל של יצירה שמייצר את הוויברציה של האום ולכן אחד משמותיו הוא 'אומקרה' Omkara (ועל שם ההיבט הזה שלו נקרא האי הקסום בצורת האום בלב נהר הנרמדה, במאדיה פראדש – אום קארשוואר).

כמעט כל מנטרה מתחילה עם אום ורבות מהמנטרות מסתיימות ב- אום שאנטי שאנטי שאנטי (אום שלום שלום שלום) . אך האום נחשב למנטרה העילאית ביותר בפני עצמו.
x

#{title}

#{text}

#{price}